Samtec Inc. MTSW-102-10-G-D-570
Part No.:
MTSW-102-10-G-D-570
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-102-10-G-D-570 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.570" (14.47mm)
Contact Length - Post:
0.160" (4.06mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A