Samtec Inc. MTSW-102-10-G-D-550
Part No.:
MTSW-102-10-G-D-550
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-102-10-G-D-550 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.550" (13.97mm)
Contact Length - Post:
0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A