Samtec Inc. MTSW-102-09-G-D-310
Part No.:
MTSW-102-09-G-D-310
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-102-09-G-D-310 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Solder
Contact Length - Mating:
0.310" (7.87mm)
Contact Length - Post:
0.320" (8.13mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A