Samtec Inc. MTSW-102-09-G-D-274
Part No.:
MTSW-102-09-G-D-274
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-102-09-G-D-274 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Solder
Contact Length - Mating:
0.274" (6.97mm)
Contact Length - Post:
0.356" (9.04mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A