Samtec Inc. MTSW-102-08-L-D-265-LL
Part No.:
MTSW-102-08-L-D-265-LL
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-102-08-L-D-265-LL Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating:
0.265" (6.73mm)
Contact Length - Post:
0.165" (4.19mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A