Samtec Inc. MTSW-102-07-S-D-236
Part No.:
MTSW-102-07-S-D-236
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-102-07-S-D-236 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post:
0.094" (2.40mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A