Samtec Inc. MTSW-102-07-G-D-190-LL
Part No.:
MTSW-102-07-G-D-190-LL
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-102-07-G-D-190-LL Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating:
0.190" (4.83mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A