Samtec Inc. MTSW-102-06-G-D-110
Part No.:
MTSW-102-06-G-D-110
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-102-06-G-D-110 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Solder
Contact Length - Mating:
0.110" (2.79mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A