Samtec Inc. MTSW-102-06-G-D-100
Part No.:
MTSW-102-06-G-D-100
Description:
CONN HDR .100" 4POS
Shipping
MTSW-102-06-G-D-100 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Solder
Contact Length - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post:
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A