Samtec Inc. MTMS-106-51-T-S-150
Part No.:
MTMS-106-51-T-S-150
Description:
CONN HDR .050" 6POS
Shipping
MTMS-106-51-T-S-150 Information
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
6
Contact Length - Mating:
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post:
0.160" (4.06mm)
Overall Contact Length:
0.410" (10.41mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)