Samtec Inc. MTMS-106-51-T-S-100
Part No.:
MTMS-106-51-T-S-100
Description:
CONN HDR .050" 6POS
Shipping
MTMS-106-51-T-S-100 Information
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
6
Contact Length - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post:
0.210" (5.33mm)
Overall Contact Length:
0.410" (10.41mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)