Samtec Inc. MTMS-104-51-T-S-125-001
Part No.:
MTMS-104-51-T-S-125-001
Description:
CONN HDR .050" 4POS
Shipping
MTMS-104-51-T-S-125-001 Information
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
4
Number of Positions Loaded:
3
Contact Length - Mating:
0.125" (3.18mm)
Contact Length - Post:
0.185" (4.70mm)
Overall Contact Length:
0.410" (10.41mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)