Samtec Inc. MTMS-104-02-G-S-100
Part No.:
MTMS-104-02-G-S-100
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Description:
CONN HDR .050" 4POS
Shipping
MTMS-104-02-G-S-100 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, MTMS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.320" (8.13mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)