Samtec Inc. MTMS-104-02-G-S-050
Part No.:
MTMS-104-02-G-S-050
Description:
CONN HDR .050" 4POS
Shipping
MTMS-104-02-G-S-050 Information
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.050" (1.27mm)
Contact Length - Post:
0.170" (4.32mm)
Overall Contact Length:
0.320" (8.13mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)