Samtec Inc. MTMS-103-52-S-S-205
Part No.:
MTMS-103-52-S-S-205
Description:
CONN HDR .050" 3POS
Shipping
MTMS-103-52-S-S-205 Information
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.205" (5.21mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.425" (10.80mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)