Samtec Inc. MTMS-103-51-S-S-157
Part No.:
MTMS-103-51-S-S-157
Description:
CONN HDR .050" 3POS
Shipping
MTMS-103-51-S-S-157 Information
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post:
0.153" (3.89mm)
Overall Contact Length:
0.410" (10.41mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)