Samtec Inc. MTMS-103-51-S-S-130
Part No.:
MTMS-103-51-S-S-130
Description:
CONN HDR .050" 3POS
Shipping
MTMS-103-51-S-S-130 Information
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.130" (3.30mm)
Contact Length - Post:
0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length:
0.410" (10.41mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)