Samtec Inc. MTMS-103-51-G-S-160
Part No.:
MTMS-103-51-G-S-160
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Description:
CONN HDR .050" 3POS
Shipping
MTMS-103-51-G-S-160 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, MTMS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.160" (4.06mm)
Contact Length - Post:
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length:
0.410" (10.41mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)