Samtec Inc. MTMS-103-25-L-S-115
Part No.:
MTMS-103-25-L-S-115
Description:
CONN HDR .050" 3POS
Shipping
MTMS-103-25-L-S-115 Information
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.115" (2.92mm)
Contact Length - Post:
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:
0.330" (8.38mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)