Samtec Inc. MTMS-102-59-G-S-354
Part No.:
MTMS-102-59-G-S-354
Description:
CONN HDR .050" 2POS
Shipping
MTMS-102-59-G-S-354 Information
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
2
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.354" (9.00mm)
Contact Length - Post:
0.301" (7.65mm)
Overall Contact Length:
0.755" (19.18mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)