Samtec Inc. MTMS-102-52-L-D-205
Part No.:
MTMS-102-52-L-D-205
Description:
CONN HDR .050" 4POS
Shipping
MTMS-102-52-L-D-205 Information
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.205" (5.21mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.425" (10.80mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)