Samtec Inc. MTMM-105-10-T-S-395
Part No.:
MTMM-105-10-T-S-395
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Shipping
MTMM-105-10-T-S-395 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.395" (10.03mm)
Contact Length - Post:
0.101" (2.57mm)
Overall Contact Length:
0.555" (14.10mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A