Samtec Inc. MTMM-105-10-T-S-295
Part No.:
MTMM-105-10-T-S-295
Description:
CONN HDR 2.00 5POS
Shipping
MTMM-105-10-T-S-295 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.295" (7.49mm)
Contact Length - Post:
0.201" (5.11mm)
Overall Contact Length:
0.555" (14.10mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A