Samtec Inc. MTMM-105-10-T-S-110
Part No.:
MTMM-105-10-T-S-110
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Shipping
MTMM-105-10-T-S-110 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.110" (2.79mm)
Contact Length - Post:
0.386" (9.80mm)
Overall Contact Length:
0.555" (14.10mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A