Samtec Inc. MTMM-105-09-T-S-365
Part No.:
MTMM-105-09-T-S-365
Description:
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Shipping
MTMM-105-09-T-S-365 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.365" (9.27mm)
Contact Length - Post:
0.111" (2.82mm)
Overall Contact Length:
0.535" (13.59mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A