Samtec Inc. MTMM-105-07-T-S-315
Part No.:
MTMM-105-07-T-S-315
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Shipping
MTMM-105-07-T-S-315 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.315" (8.00mm)
Contact Length - Post:
0.082" (2.08mm)
Overall Contact Length:
0.456" (11.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A