Samtec Inc. MTMM-105-07-T-S-160
Part No.:
MTMM-105-07-T-S-160
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Shipping
MTMM-105-07-T-S-160 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.160" (4.06mm)
Contact Length - Post:
0.237" (6.02mm)
Overall Contact Length:
0.456" (11.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A