Samtec Inc. MTMM-105-06-T-S-255
Part No.:
MTMM-105-06-T-S-255
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Shipping
MTMM-105-06-T-S-255 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.255" (6.48mm)
Contact Length - Post:
0.083" (2.11mm)
Overall Contact Length:
0.397" (10.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A