Samtec Inc. MTMM-105-06-T-S-245
Part No.:
MTMM-105-06-T-S-245
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Shipping
MTMM-105-06-T-S-245 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.245" (6.22mm)
Contact Length - Post:
0.093" (2.35mm)
Overall Contact Length:
0.397" (10.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A