Samtec Inc. MTMM-105-02-T-S-090
Part No.:
MTMM-105-02-T-S-090
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Shipping
MTMM-105-02-T-S-090 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
5
Contact Length - Mating:
0.090" (2.29mm)
Contact Length - Post:
0.106" (2.69mm)
Overall Contact Length:
0.255" (6.48mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A