Samtec Inc. MTMM-104-12-T-S-400
Part No.:
MTMM-104-12-T-S-400
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Shipping
MTMM-104-12-T-S-400 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Contact Length - Mating:
0.400" (10.16mm)
Contact Length - Post:
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length:
0.614" (15.60mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A