Samtec Inc. MTMM-104-11-T-S-390
Part No.:
MTMM-104-11-T-S-390
Description:
CONN HDR 2.00 4POS
Shipping
MTMM-104-11-T-S-390 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Contact Length - Mating:
0.390" (9.91mm)
Contact Length - Post:
0.145" (3.68mm)
Overall Contact Length:
0.594" (15.09mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A