Samtec Inc. MTMM-104-11-T-S-100
Part No.:
MTMM-104-11-T-S-100
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Shipping
MTMM-104-11-T-S-100 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Number of Positions Loaded:
All
Contact Length - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post:
0.435" (11.05mm)
Overall Contact Length:
0.594" (15.09mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A