Samtec Inc. MTMM-104-10-T-S-280
Part No.:
MTMM-104-10-T-S-280
Description:
CONN HDR 2.00 4POS
Shipping
MTMM-104-10-T-S-280 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Number of Positions Loaded:
All
Contact Length - Mating:
0.280" (7.11mm)
Contact Length - Post:
0.216" (5.49mm)
Overall Contact Length:
0.555" (14.10mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A