Samtec Inc. MTMM-103-13-T-S-550-002
Part No.:
MTMM-103-13-T-S-550-002
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Shipping
MTMM-103-13-T-S-550-002 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Number of Positions Loaded:
2
Contact Length - Mating:
0.550" (13.97mm)
Contact Length - Post:
0.064" (1.63mm)
Overall Contact Length:
0.673" (17.09mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A