Samtec Inc. MTMM-103-12-T-S-461-002
Part No.:
MTMM-103-12-T-S-461-002
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Shipping
MTMM-103-12-T-S-461-002 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Number of Positions Loaded:
2
Contact Length - Mating:
0.461" (11.71mm)
Contact Length - Post:
0.094" (2.40mm)
Overall Contact Length:
0.614" (15.60mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A