Samtec Inc. MTMM-103-11-L-S-414
Part No.:
MTMM-103-11-L-S-414
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Shipping
MTMM-103-11-L-S-414 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Number of Positions Loaded:
All
Contact Length - Mating:
0.414" (10.52mm)
Contact Length - Post:
0.121" (3.08mm)
Overall Contact Length:
0.594" (15.09mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A