Samtec Inc. MTMM-103-10-T-D-082
Part No.:
MTMM-103-10-T-D-082
Description:
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Shipping
MTMM-103-10-T-D-082 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:
All
Contact Length - Mating:
0.082" (2.08mm)
Contact Length - Post:
0.414" (10.52mm)
Overall Contact Length:
0.555" (14.10mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A