Samtec Inc. MTMM-103-09-T-S-394-002
Part No.:
MTMM-103-09-T-S-394-002
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Shipping
MTMM-103-09-T-S-394-002 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
2
Contact Length - Mating:
0.394" (10.00mm)
Contact Length - Post:
0.082" (2.08mm)
Overall Contact Length:
0.535" (13.59mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A