Samtec Inc. MTMM-103-09-T-D-197
Part No.:
MTMM-103-09-T-D-197
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Shipping
MTMM-103-09-T-D-197 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.197" (5.00mm)
Contact Length - Post:
0.279" (7.09mm)
Overall Contact Length:
0.535" (13.59mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A