Samtec Inc. MTMM-103-09-L-S-315
Part No.:
MTMM-103-09-L-S-315
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Shipping
MTMM-103-09-L-S-315 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.315" (8.00mm)
Contact Length - Post:
0.161" (4.09mm)
Overall Contact Length:
0.535" (13.59mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A