Samtec Inc. MTMM-103-08-T-D-090
Part No.:
MTMM-103-08-T-D-090
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Shipping
MTMM-103-08-T-D-090 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.090" (2.29mm)
Contact Length - Post:
0.327" (8.30mm)
Overall Contact Length:
0.476" (12.09mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A