Samtec Inc. MTMM-103-07-T-D-270
Part No.:
MTMM-103-07-T-D-270
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Shipping
MTMM-103-07-T-D-270 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.270" (6.86mm)
Contact Length - Post:
0.127" (3.23mm)
Overall Contact Length:
0.456" (11.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A