Samtec Inc. MTMM-103-06-T-D-225
Part No.:
MTMM-103-06-T-D-225
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Shipping
MTMM-103-06-T-D-225 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.225" (5.72mm)
Contact Length - Post:
0.113" (2.87mm)
Overall Contact Length:
0.397" (10.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A