Samtec Inc. MTMM-103-06-T-D-066
Part No.:
MTMM-103-06-T-D-066
Description:
CONN HDR 2.00 6POS
Shipping
MTMM-103-06-T-D-066 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.066" (1.68mm)
Contact Length - Post:
0.272" (6.91mm)
Overall Contact Length:
0.397" (10.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A