Samtec Inc. MTMM-103-06-L-S-200
Part No.:
MTMM-103-06-L-S-200
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Shipping
MTMM-103-06-L-S-200 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.200" (5.08mm)
Contact Length - Post:
0.138" (3.50mm)
Overall Contact Length:
0.397" (10.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A