Samtec Inc. MTMM-103-05-T-D-226
Part No.:
MTMM-103-05-T-D-226
Description:
CONN HDR 2.00 6POS
Shipping
MTMM-103-05-T-D-226 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.226" (5.74mm)
Contact Length - Post:
0.092" (2.34mm)
Overall Contact Length:
0.377" (9.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A