Samtec Inc. MTMM-103-05-T-D-215
Part No.:
MTMM-103-05-T-D-215
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Shipping
MTMM-103-05-T-D-215 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.215" (5.46mm)
Contact Length - Post:
0.103" (2.62mm)
Overall Contact Length:
0.377" (9.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A