Samtec Inc. MTMM-103-04-T-D-154
Part No.:
MTMM-103-04-T-D-154
Description:
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Shipping
MTMM-103-04-T-D-154 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.154" (3.91mm)
Contact Length - Post:
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:
0.323" (8.20mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A