Samtec Inc. MTMM-103-03-L-S-156
Part No.:
MTMM-103-03-L-S-156
Description:
CONN HDR 2.00 3POS
Shipping
MTMM-103-03-L-S-156 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.156" (3.96mm)
Contact Length - Post:
0.087" (2.20mm)
Overall Contact Length:
0.302" (7.67mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A